Hoşgeldiniz.Sitemiz bu tarihten itibaren yeniden güncelleniyor.İlginiz için teşekkür ederiz.
Google'dabu sitede

7-islam-ilmihali-Teyemmum-nedir?

search,arama motorları,arapça dersleri,arapça seti indir,ilahiyat arapça,arapça pdf


TEYEMMÜM

TEYEMMÜMÜ GEREKTİREN SEBEPLER
NELERLE TEYEMMÜM YAPILABİLİR
NASIL TEYEMMÜM YAPILIR
TEYEMMÜMLE İLGİLİ BAZI MESELELER
TEYEMMÜMÜ BOZAN ŞEYLER

Su bulunmadığı veya bulunduğu halde kullanılmasına kudret bulunmadığı takdirde temiz olan toprak cinsinden birşey ile hadesi gidermek için yapılan iştir.TEYEMMÜMÜ GEREKTİREN SEBEPLER
1- Suyun bir mil uzakta olması.

2- Suyu kullanmaya engel olan bir hastalık.

3- Abdest alanı hasta edecek derecede soğuk su. k Düşman korkusu.

5 - Yanında içeceğinden fazla su bulunmadığından susuz kalma korkusu veya kuyudan suyu çıkaracak bir kabın bulunmayışı sebeplerinden dolayı suyu kullanmaya gücü yetmeyenler.

Allahü Teâlâ şöyle buyuruyor:

"Eğer hasta olmuşsanız, yahut bir yolculukta iseniz veya içinizden biri abdest bozmaktan gelmişse, yahud kadınlara dokunmuşsanız ve bu halde su da bulamamışsanız o vakit tertemiz bir toprakla teyemmüm edin. Ondan yüzlerinize ve ellerinize sürün."

(Maide: 6)

İmran b. Hüseyin El-Huzai (r.a)den: Rasulullah (s.a.s) kenara çekilip cemaatle namaza iştirak etmeyen bir kişiyi gördü. Ve şöyle dedi:

"Ey filan! Cemaatle namaz kılmana ne mani oluyor?" Bunun üzerine adam:

"Günüp halindeyim, su da yok, o yüzden" dedi.

Rasulullah (s.a.s) "Temiz toprağı tavsiye ediyorum (teyemmüm al) cünüplükten temizlenmek için sana yeterlidir" buyurdu."

(Buhari, Nesei)

Ebu Zer (r.a)den Rasulullah (s.a.s)in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

"Şüphesiz temiz toprak müslümanın abdest suyu gibi temizdir. On sene su bulunmazsa dahi (toprakla teyemmüm edip ibadetini yapar.) Suyu olduğu zaman ise derhal su ile yıkanmalıdır. Çünkü su ile yıkanmak daha hayırlı ve faydalıdır da..."

(Ebu Davut, Tirmizi, Nesei) Tirmizi, Hakim ve İbni Hıbban bu hadis için sahih dediler.

Cabir (r.a) şöyle demiştir:

"Arkadaşlarımla sefere çıkmıştık. Aramızdan birisinin başına bir taş isabet etti ve başını yaralayıp kemiğini kırdı. Sonra aynı şahıs uykuda ihtilam olduğu için arkadaşlarına:

"Teyemmüm edebilir miyim? Bu hususta bana muvafakat ediyor musunuz?" diye sordu. Arkadaşları:

"Hayır, su bulundukça buna ruhsat yoktur" dediler. Bunun üzerine adam gusül abdesti aldı ve (açılmış olan yaradan içeri giren suyun tesiri ile) öldü. Rasulullah (s.a.s)in huzuruna geldiğimizde kendisine olayı anlattılar. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.s):

"Adamı öldürmüşler. Allahda onları öldürsün"buyurdu. "Bilmiyorlarsa sorsaydılar ya! Cehlin ilacı sorudur. Ona teyemmüm etmek kâfi gelirdi. Yarasına da bir bez parçası koyar üzerine mesheder ve vücudunun öteki kısımlarını da yıkardı" diye ilâve etti."

(Ebu Davud)Beyhaki bu hadis için sahih dedi.


NELERLE TEYEMMÜM YAPILABİLİR
Kendisine pislik dokunmamış olan toprak ile, kum, ile kiremit, tuğla yahut zümrüt, zebercet, kibrit, tutya mercan ile nemli veya yanık toprak ile yer cinsinden olmayan bir şey ile karışıp o şeye galip bulunan toprak ile teyemmüm yapılabilir.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:

"Eğer hasta olmuşsanız, yahut bir yolculukta iseniz veya içinizden biri abdest bozmaktan gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız ve bu halde su da bulamamışsa nız o vakit tertemiz bir toprakla teyemmüm edin. Ondan yüzlerinize ve ellerinize sürün."

(Maide: 6)


NASIL TEYEMMÜM YAPILIR

1- Önce iki el toprağa vurulur ve silkelenir. Sonra da iki el ile yüze mesh yapılır.

2- Eller aynı şekilde tekrar toprağa vurulup silkelenir ve avuçların herbiri ile diğer kolun arka ve iç tarafı dirseklerle beraber mesh edilir. Mesh yapılan yerlerin, her tarafının tamamen mesh yapılması şarttır.

3- Temizlenmek veya herhangi bir ibadeti yerine getirmek için teyemmümde niyet etmek şarttır.

Cabir (r.a)den:

Bir adam Rasulullaha geldi ve:

"Yâ Rasulaiiah! Cünüb oldum ve bütün vücudumla toprağa süründüm" dedi. Rasulullah (s.a.s)de:

"Şöyle yap" buyurdu. Ve sonra; ellerini yere vurdu ve yüzünü meshetti. Sonra ikinci defa ellerini yere vurup kollarını meshetti.

(Hakim rivayet etti ve sahih dedi.)


TEYEMMÜMLE İLGİLİ BAZI MESELELER
1 - Teyemmüm ile namaz kıldıktan sonra su bulunursa namaz iade edilmez. Namaz ortasında suyu bulacak olursa bu namaz geçersiz olur. Bunun için abdestini alır ve yeniden namaz kılar.

İbni Ömer (r.a)dan:

Kendisi Cüruf (Medineden üç mil mesafede bir yerin adıdır.)tan yola çıkıp Medineye doğru gitmeye başladı. Mirbere (Medineden iki mil uzaklıkta bir yerin adıdır) varıncaya kadar teyemmüm edip ikindi namazını kıldı.Sonra güneş hâlâ yüksekte iken medineye girdiği halde namazını iade etmedi. (Buhari, Müslim)

2- Abdestte olduğu gibi bir teyemmümle de istenildiği kadar namaz kılınabilir.

3- Su bulacağını uman kimsenin namazını geç kılması da müstehaptır.

4- Abdest aldığında cenaze namazına yetişemeyeceğinden korkan kimse cenaze namazını teyemmüm ile kılar. Bayram namazında da böyle hareket edilir. Fakat cuma namazının kaçmasından korksa bile yine abdest alır. Teyemmüm ile kılınması caiz olmaz. Farz bir namazın vaktinin geçmesinden endişelenmek te cuma gibidir.


TEYEMMÜMÜ BOZAN ŞEYLER
1- Abdesti bozan şeyler teyemmümü de bozar.
2- Suyu bulmak ve onu kullanmaya gücü olmak.


0 yorum :

Yorum Gönder